Dolar : Alış : 8.3082 / Satış : 8.3232
Euro : Alış : 9.6985 / Satış : 9.7160
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1173 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

1 Temmuz 2020’de (İSG) Kanunu Az Tehlikeli Sınıfı ve Kamu Kurumlarını da Kapsayacak

29 Haziran 2020 - 9 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » 1 Temmuz 2020’de (İSG) Kanunu Az Tehlikeli Sınıfı ve Kamu Kurumlarını da Kapsayacak
1 Temmuz 2020’de (İSG) Kanunu Az Tehlikeli Sınıfı ve Kamu Kurumlarını da Kapsayacak

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetki alanında olan konu hakkında edinilen bilgilere göre, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 39 madde olarak, 2013 yılı itibariyle, tüm işverenleri ve çalışanları kapsayarak uygulanmaya başlanmıştı.

7033 sayılı Torba Kanun ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde 01.07.2017’den 01.07.2020’ye ötelenmişti.

Kanun içeriğinde 1 Temmuz 2020′de devreye girecek kısım ise şöyle;  50 çalışan sayısından daha az kişiyle az tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren işletmeler ile Kamu kurumlarında,  iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden İGS – Katip ataması ile sürekli  İSG hizmeti alınmasıdır.

Yukarıda bahsedilen yapıdaki tüm işletmeler için;

 1. Tüm Çalışanların Sertifikalı İSG Eğitimi Alınması
  2. İSG Risk Değerlendirme Raporu Hazırlanması
  3. Acil Durum Planları, Yangın, Tahliye Eğitimi ve Tatbikatları (Yılda 1)
  4. Çalışanlar arasından belirli kişilerin ilkyardımcı sertifikası alması
  5. Koruyucu donanım ve ekipmanların (KKD) belirlenmesi, tedariği, eğitimi, teslim tutanağı
  6. İSG talimatlarının ve prosedürlerin hazırlanması
  7 . İşyerinde kullanılması gereken iş güvenliği işaretlerinin belirlenmesi
  8. İşe giriş sağlık raporu alınması

Ortam ölçümleri, mühendislik kontrolleri ile işe – işyerine özgü diğer İSG gereklilikleri vs.

Tüm dünyada yeni bir risk ve acil durum olarak ortaya çıkan, COVID-19 Pandemisi ile mücadele kapsamında işyerlerinde alınacak  kontrol ve önleme çalışmaları da İSG hizmet alanına girmektedir.

İş müfettişlerinin rutin denetimleri dışında; İş Kazası, Meslek Hastalığı, Çalışan Şikayeti, Sigorta işlemleri, Yangın, deprem gibi afetlerde işverenden İSG kanunu yükümlülükleri sorgulanmaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen İşverenlere, kusuru oranında hukuki yaptırımlar uygulanmaktadır.

Az Tehlikeli ve 50 den Az Çalışanı Olan İşyerlerinde İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu 1 Temmuz 2020 Tarihinde Başlıyor.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Eğer herhangi bir süre uzatımı söz konusu olmaz ise, az tehlikeli ve 50 den az çalışanı olan işyerlerinde iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 Temmuz 2020 tarihinde başlıyor. Üyelerimizin bu konuda dikkat etmelerini rica ediyoruz.

İş yeri sahipleri, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, bir çalışanı bile olan az tehlikeli işyerleri iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olacaklar.

İşyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirilmezse işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre cezai müeyyidelere maruz kalabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Orhangazi Belediyespor Basketbol takımı Türkiye Şampiyonasında

Türkiye Basketbol Federasyonu Bursa Yerel liginde şampiyon olan ve Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanan Orhangazi Belediyespor U-16 Yıldız Basketbol takımı...

Kapat