...
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1903 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

55-60 bin tonlarda beyan gelirse kota uygulanmayacak

26 Eylül 2018
Ana Sayfa » Genel » 55-60 bin tonlarda beyan gelirse kota uygulanmayacak
55-60 bin tonlarda beyan gelirse kota uygulanmayacak

Marmarabirlik, 2018/2019 ürün alım kampanya öncesinde Gemlik, Mudanya, Erdek, Orhangazi, İznik, Edincik, Mürefte ve Marmaraadası kooperatif başkan ve yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda kampanya öncesi hedef ve stratejiler değerlendirildi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa toplantıda yaptığı konuşmada, Mudanya ve İznik başta olmak üzere, Marmarabirlik’e bağlı kooperatif faaliyet bölgelerinde son 10 yılın en yüksek rekoltesinin beklendiğini vurguladı.  Başkan Hidamet Asa, “Kooperatiflerimizin faaliyet alanında yağlık dahil 170 bin ton zeytin varlığı olduğunu tahmin etmekteyiz. Ürünün var yılı olmasına rağmen Marmarabirlik dışında ürüne olan talebin az olacağını düşünmekteyiz.”dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, rekolte beyan alımlarının ikinci haftasına girildiğini söyleyerek, “Bugüne kadar 7.750 ortağımızdan 23.500 ton rekolte beyanı gelmiştir. Rekolte beyanı vermeyen ortak sayısı da 22.500 kişidir. Bugüne kadar alınan rekolte beyanlarını değerlendirdiğimizde 70-75 bin tonlara ulaşacağını tahmin etmekteyiz. Ortaklarımızdan rekolte beyanlarını gerçeğe yakın vermeleri yönünde daha önce çağrıda bulunmuştuk. Buradan tekrar çağrıda bulunuyorum Eğer, 8 kooperatif bölgesinden 55-60 bin tonlar arasında rekolte beyanı gelirse kota uygulaması yapılmayacaktır.”şeklinde konuştu.

Başkan Asa, bu rakamların üzerinde rekolte beyanının gelmesi durumunda, fiziki koşulların yetersiz kalabileceği ve alım planından uzaklaşılacağından kota uygulamasının da kaçınılmaz olacağını da vurguladı. Başkan Asa, “Hedefimiz, ortaklarımızı mağdur etmeden, Marmarabirlik’i de zarar ettirmeden kampanyamızı tamamlamaktır.”dedi

“BU ÜLKEDE ZEYTİN İTHALATI YAPILAMAZ”

Hasat öncesi yurt dışından zeytin ithalatı yapılacağı yönünde karalama kampanyasının yapıldığına dikkat çeken Başkan Asa, “Ülkemizde çiğ zeytin ithalatı bugüne kadar hiç yapılmamıştır. Bir örneği de yoktur. Aynı zamanda zeytinyağı ithal edebilmek içinde yüzde 33’ler seviyesinde gümrük vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bu konuyu da ortaklarımızın bilgisine sunmak isteriz.”diye konuştu. Başkan Asa, konuyla ilgili şu bilgilere de yer verdi;

“Marmarabirlik bugüne kadar her zaman üreticisinin yanında olmuştur. Bu tür söylentiler hem birliğimizin, hem de ortaklarımızın dikkatini dağıtmak, üreticimizin paniğe düşmesini

sağlamak ve elindeki ürünü yok pahasına satmasını isteyen fırsatçılar tarafından yapılmaktadır. Bu arada, Gemlik tipi zeytinin sadece ülkemizde yetişmektedir.  Dünyanın hiçbir ülkesinde Gemlik tipi zeytin üretimi yapılmadığından ithal edilmesi de söz konusu değildir.”

“SATIŞLAR DENGELİ STOKLA ARTTI”

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa,  “Geçmiş yıllarda satış sıkıntısı yaşanırken, bugün satışlarımız 40 bin tonlar bandına yükselmiştir. Bunun en büyük nedeni dengeli stok oluşturmaktır. İhtiyacımız olan kalibrelerde ürün almak zorundayız.Eskiden olduğu gibi, ortaklarımızın iri daneyi tüccara satması veya kendi havuzuna koyması, orta ve ince daneli ürünü de kooperatiflerine getirmesi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanmıştır.  Bu kampanya döneminde ortaklarımızın Marmarabirlik’in ihtiyacı olan kalibrede ürün teslim etmeleri ve kooperatiflerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. “diye konuştu.

Başkan Hidamet Asa, geçtiğimiz ay stoklarda bulunan olgunlaşmış ürünün bayi satış fiyatlarına zam yapılmayacağı açıklamasının ortaklar üzerinde farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını da söyledi. Başkan Asa, “Bugüne kadar ortaklarımızı mağdur etmedik, bu kampanya döneminde de asla mağdur etmeyeceğiz.”derken, bundan kimsenin şüphesi olmasın.”diyerek, sözlerini tamamladı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Büyük temizlik devam ediyor

Gemlik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekiplerinin metruk bina yıkım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İki yıl içinde 250’nin üzerinde metruk...

Kapat