...
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1761 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Altepe: “Bursa dünya kentleriyle yarışacak”

17 Mart 2014
Ana Sayfa » Foto Galeri » Altepe: “Bursa dünya kentleriyle yarışacak”
Altepe: “Bursa dünya kentleriyle yarışacak”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe hafta sonu Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde projelerini açıkladı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve partililerin yanı sıra Bursa’nın tüm ilçelerinden basın mensupları da davet edildi. Orhangazi’de yayın yapan gazetelerim temsilcileri de toplantıda yerini aldı.

 Yeni dönemde yapacakları projeleri açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni kanunla kırsal alanda, tarihi eserler konusunda büyükşehirin yetkilerinin artırıldığını belirtirken, sahiller ve sağlık ile şehir polisinin de belediyelere devredilmesini istedi.

 İznik Gölü turizme kazandırılacak

Bursa halkıyla birlikte vizyonlarını belirlediklerini kaydeden Altepe, ‘Bölgesinde öncü lider bir kent oluşturacağız. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu fırsatları, imkanları en güzel şekilde değerlendirelim. Turizm yolundaki hedeflerimize yürüyelim. Bursa bir sahil şehri. Sahiller baştan başa düzenlenip turizme kazandırılacak. Karacabey boğazı, Bayramdere bakir alanlar. Yatırım bekliyor. Trilye sahilleri, balıkçı barınaklarıyla buralar tarihi bölgemiz. Kumyaka’da marinalar düzenlenecek. Burası da bize devrediliyor. Mudanya, Güzelyalı sahil bandı projesinin imalatına başlayacağız. Uluabat Eko Kent projesi hayata geçirilecek. İznik Gölü canlandırılacak, her türlü aktiviteler yapılacak. Sağlık turizmi öne çıkarılacak. Kürtür merkezleri yapılacak. Termal kaynaklar değerlendirilecek. Uludağ dünyanın en güzel dağı. Her türlü özelliği, güzelliği bulunan bir dağ. Uludağ’ın atık sularının Bursa’ya ulaştırılmasıyla ilgili çalışmalar var. Alaçam yeni kış sporları merkezi çalışmaları sürüyor. Turizm parkurları, gezi yolları, kampçılığa kadar her alanda turizm etkinliği yapılacak alanlar var. Krater göllerimizi Bursalıların yüzde 98’i bilmiyor. Bunlar değerlendirilecek. Bakacak seyir terası yapıldı. Teleferik otellere kadar uzayacak, daha sonra şehir merkezine indirilecek’ dedi.
Bursaray’ın herhangi bir istasyonuna binenlerin kısa sürede teleferikle oteller bölgesine ulaşıp zirvede kayak yapabileceğini belirten Altepe, deniz otobüsü seferlerini başlattıklarını, belediyenin maksadının para kazanmak değil, ekonomiyi canlandırmak olduğunu, istenen her yere gemiler koyacaklarını söyledi. Altepe Keramet Köyü Ilıcasında da düzenlemelerin yapılarak turizme kazandırılacağını belirtti.

‘Bursa İstanbul’un gölgesinde kalmayacak’
Bursa’nın İstanbul’un gölgesinde kalmayacağını, fuar alanının büyütüleceğini, kapasitesinin artırılacağını anlatan Altepe, ‘Tarihi ve kültürel miras çalışmalarımız sürüyor. Tarih başkenti Bursa ile ilgili çalışmalar yapılacak. Ulucami meydanı kentsel tasarım projesi hayata geçirilecek. Bursa’nın kalbi olan çarşıların dünya miras listesine girmesi çalışmaları sürüyor. Kapalı çarşının çatısı yenileniyor. Bursa surları, Müze Park, Bey Sarayı çalışmaları devam ediyor’ dedi.
Timsah Arena’nın bitme aşamasına yaklaştığına dikkat çeken Altepe, Veledrom’u şehre kazandıracaklarını, dünyada ve marka kentlerde ne varsa Bursa’da da olacağını ifade etti. Kendi başkanlığı döneminde Bursa’da araç sayısının 350 binden 700 bine çıktığını hatırlatan Altepe, ulaşımda herkesin evine rahatça gitmesi için raylı sistemler, metro ve tramvay hatlarını yaygınlaştıracaklarını, insanların yürümeye alışacağını kaydetti. Altepe, Bursa’da üretilen raylı sistemlerin Çin’den daha ucuz olduğunu, Bursa’nın bu alanda dünya piyasalarına hakim olacağını savundu. Bursaray’ın hızlı trenle bağlantısının yapıldığını belirten Altepe, şehir içinde T1 hatlarına yeni hatlar bağlanacağını, rayların Bursa’nın tamamını kapsayacağını, Çekirge’ye, Demiryolu altına ulaşacağını ifade etti. İnsanları yürümeye alıştırmak için Tophane gibi yokuş semtlere yürüyen merdivenler, yürüyen köprüler yaptıklarını bildiren Altepe, hal kavşağı başta olmak üzere köprülü kavşak projelerinden bahsetti. Tramvayı eski Gemlik yoluna da götüreceklerini söyleyen Altepe, bağlantı yollarıyla trafiğin rahatlatıldığını hatırlattı.

‘Orhangazi ve Gemlik’in çöplükleri ıslah edildi’

Çevreyi kirleten fabrikaları kapatma yetkisinin kendilerine verilmesini isteyen Altepe, arıtma tesisleri kurduklarını, ovanın atıklarını toplayacak kolektörler yapıldığını, Millet, Samanlı, Vakıf, İsmetiye ve Atıcılar’ın açıktan akan kanalizasyonlarının kolektöre bağlanarak, artık derelere akmayacağını söyledi. Online sistemle fabrikaların arıtmalarını çalıştırıp çalıştırmadıklarını kontrol ettiklerini, satın aldıkları deniz süpürgesi araçlarıyla sahillerin temizlendiğini, Orhangazi, Gemlik çöplüklerinin ıslah edildiğini bildiren Altepe, arıtmadan çıkan çamurların da yakılacağını kaydetti.
Özel idarelerin kapatılıp yetkinin büyükşehire geçmesiyle köylere de el atacaklarını vurgulayan Altepe, yapacakları hizmetlerle çiftinin kalkınacağını, köylerden şehre göçün tersine döneceğini savundu. Bursa’nın meşhur siyah inciri, armudu ve zeytinini fuarlarla dünyaya tanıtacaklarını, hayvancılığı teşvik edeceklerini belirten Altepe, ‘Gölet lazımsa gölet, sulama sistemi lazımsa sulama yapacağız. Yeter ki üretici kazansın. Tersine göç olsun. Avrupa’daki gibi insanlar köylerde yaşasın. Kenar mahallelere göç edip asgari ücretle iş aramasınlar’ dedi.

‘Osmanlı köyü kuracağız’
40-50 dönüm yer alarak, içinde butik oteller, kafeler, restoranlar bulunan Osmanlı köyleri kuracaklarını belirten Altepe, her mahallede parklar, meydanlar olacağını, ilçelerde itfaiye ve mezar hizmetlerini genişletip, hayvan barınakları yapacaklarını kaydetti. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile gençlerin bilimle buluştuğunu, bilim kampları düzenlediklerini hatırlatan Altepe, yeni dönemde Sıcaksu ve Yalova yolunda kentsel dönüşümün başlayacağını, hayvanat bahçesinin daha da gelişip zenginleşeceğini, parklara büyük ağaçlar dikerek yeşillendirme çalışmalarına önem verdiklerini, ayrıca madde bağımlılarının topluma entegresi için de bir merkez kuracaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
İsmail Aydın aday adaylığı için başvuru yaptı

Orhangazi, Gemlik ve İznik başta olmak üzere tüm bölgenin sesi olan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın yeniden milletvekilliğine aday...

Kapat