...
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1839 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Balıkçılıkta ağ sorununa çözüm arayışı

08 Mart 2014
Ana Sayfa » Güncel » Balıkçılıkta ağ sorununa çözüm arayışı
Balıkçılıkta ağ sorununa çözüm arayışı

Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki göl balıkçılığı yapan kooperatiflerin temsilcileri, ortak sorunları olan bez ağların kaldırılması ve misina ağlarının yeniden serbest bırakılması için Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr.Durali Koçak ile görüştü.

2014 yılı başı itibari ile kullanımı yasaklanan misina ağlar, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki göl balıkçılığı yapılan kooperatiflerin temsilcilerini bir araya getirdi. Orhangazi adına Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş’ın yer aldığı gurup önceki gün Ankara’ya gitti. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yazışma yapan balıkçılar, Bakanlığın yönlendirmesi üzerine Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr.Durali Koçak ile görüştü.

‘Misina ağlar serbest bırakılsın’

Balıkçı kooperatiflerinin temsilcileri, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr.Durali Koçak’a bez ağlarla ilgili yaşadıkları sorunları aktardı. Bez ağların kısa sürede kullanılmaz hale geldiğini ifade eden kooperatif temsilcileri 2014 yılı başı itibariyle yasaklanan misina ağların yeniden kullanılmasının serbest bırakılmasını talep etti.

Çözüm süreci başladı

Görüşmeler hakkında bilgi veren Orhangazi Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr.Durali Koçak ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmasını beklediklerini söyledi. Bektaş, ‘Genel Müdür, konuyla ilgili araştırma ve inceleme yapacağını ve bu doğrultuda çözüm üretileceğini bildirdi. Sürecin göl balıkçılığı yapan herkes için olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz’ dedi.

‘Bez ağ kullanamıyoruz’

Bektaş ziyarete; İznik, Orhangazi, Çakırca, Gölyazı, Manyas, Eğridir, Seydişehir, Beyşehir, Apa başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 20 kooperatif temsilcisinin katıldığını söyledi. Bez ağların göl balıkçılığı için uygun olmadığını aktaran Bektaş, ‘Bez ağlar Türkiye’de göl balıkçılığı yapanların ortak sorunu. Bez ağlarla balıkçılık yapamıyoruz. Bu ağların dayanıklılığı çok az. Göllerin çevresinde kamışlık ve zeytinlik olduğu için buralardan göle ulaşan dallar ve göllerdeki dalgalar ağları kısa sürede kullanılmaz hale geliyor. Bu sebeple ömrü daha uzun olan misina ağların yeniden kullanılabilmesi için mücadele ediyoruz’ dedi.

Aydın’a teşekkür

Bektaş, Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın da balıkçıların ağ ve benzeri sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ifade etti. Genel Müdür ile Milletvekili Aydın’ın da bizzat görüştüğünü bildiren Bektaş, ‘Milletvekilimizin de desteğiyle sorunlarımızın kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz’ dedi.

2010’da yasaklanmıştı

2010 yılında misina ağları yasaklanmış, bu ağları kullananlara ağ değiştirmeleri için süre verilmişti. 2014 yılı başı itibariyle misina ağların kullanılması tüm ülkede tamamen yasaklanmıştı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
“Sevr anlaşma değil projedir”

Orhangazi Belediyesi’nin Fetih şenlikleri kapsamında düzenlediği Konferansa katılan tarihçi yazar Prof.Dr.Mehmet Çelik, özellikle yakın tarih ve Osmanlının son dönemleri ile...

Kapat