Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1490 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa Kadem’den Farkındalık Oluşturan Çalıştay

25 Nisan 2018 - 67 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Bursa Kadem’den Farkındalık Oluşturan Çalıştay
Bursa Kadem’den Farkındalık Oluşturan Çalıştay

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bursa İl Temsilciliği, çocuk istismarına karşı farkındalık oluşturmak ve istismarın önüne geçmek adına düzenlenen çalıştaya ev sahipliği yaptı.

Toplumsal hassasiyet barındıran konularda duyarlılık sağlamak ve farkındalık uyandırmak adına çalışmalar yürüten KADEM Bursa İl Temsilciği, örnek bir çalışmaya daha imza attı. Çocuğa duygusal, fiziksel ya da cinsel olarak yapılan uygunsuz ve hasar verici eylemleri nitelendirilen istismar vakalarının son yıllarda daha fazla gündem oluşturması neticesinde, buna karşı koruyucu önlemler geliştirmek ve topluma bilinç aşılamak adına KADEM düzenlediği ‘Çocuk İstismarının Nedenleri ve Koruyucu Önlemler Çalıştayı’ ile çocuk istismarına dikkat çekti. Toplumun geleceğini inşa edecek olan çocukların bu olumsuz eylemlerden korunmasına yönelik çözüm yolları üretmek amacıyla KADEM tarafından, Türkiye genelinde 7 bölgede düzenlenen çalıştayların Bursa ayağı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlendi. KADEM Bursa İl Temsilcisi Hatice Akbaş Şahin’in ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş’in yanı sıra kamu kurum-kuruluşları ve STK’lardan katılan psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, şehir plancı, öğretmen, vaize, doktor, sağlık çalışanı, akademisyen gibi meslek uzmanlarından oluşan katılımcılarla yer aldı.

İSTİSMARIN SEBEP VE SONUÇLARI MASAYA YATIRILDI

Çocuk istismarının sebep ve sonuçlarıyla masaya yatırıldı çalıştayda, toplumsal, hukuki, eğitimsel ve kurumsal yönler ele alınırken, istismarın önlenmesinde ailenin rolü üzerinde durularak toplumsal değerlere aile dahil tüm kurumlarda sahip çıkılması ve bunların çocuklara aktarılmasının önemine değinildi. İstismarın önlenmesinde çocuklara verilecek mahremiyet eğitiminin nasıl olması gerektiği, çocuğa aile üyeleri ve aile dışındaki insanlarla kuracağı ilişkilerdeki mesafenin nasıl öğretilmesi gerektiği örneklerle anlatılırken, istismar vakalarında hukuki süreç ve bu süreçte karşılaşılan çocuğun mahremiyetinin korunmasını engelleyen durumlar ve özellikle kurumlar arası işbirliğinde yaşanılan sıkıntılar da dile getirildi. Çalıştayda elde edilen önemli sonuçlar, 4-5 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak çalıştayda KADEM Bursa İl Temsilciliği tarafından sunulacak. Bu sonuçlar da raporlaştırılarak KADEM Genel Merkezi tarafından ilgili bakanlıklara ulaştırılacak.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Timsal Karabekir Çağlayan’ı ziyaret etti

Asılsız Ermeni İddiaları İle Mücadele Derneği Orhangazi temsilciliği tarafından düzenlenen konferans için Orhangazi’ye gelen Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, Belediye...

Kapat