Dolar : Alış : 7.9379 / Satış : 7.9522
Euro : Alış : 9.3941 / Satış : 9.4111
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa27°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir’den 1 yılda 672 bin okuyucuya hizmet

27 Mart 2018 - 80 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Büyükşehir’den 1 yılda 672 bin okuyucuya hizmet
Büyükşehir’den 1 yılda 672 bin okuyucuya hizmet

54. Kütüphane Haftası’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursalıların bilgiye ulaşmasını sağlamak için Büyükşehir bünyesindeki kütüphaneleri sürekli geliştirdiklerini belirterek, 2017 yılında 672 bin okuyucuya hizmet verdiklerini açıkladı.

Bursa Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen 54. Kütüphane Haftası açılış töreni, İpekçilik Caddesi’nde bulunan İl Halk Kütüphanesi’nde yapıldı. Törene, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile davetliler katıldı.

E-kitap uygulamasından rekor yararlanma

Kütüphanelerin bireri bilgi ve kültür hazinesi olarak insanlığın gelişimine büyük katkılar sağladığını belirten Başkan Aktaş, 1 yılda 672 bin okuyucunun kitaplardan yararlanmasını sağladıklarını ifade etti. Sadece e-kitap uygulamasından bu yılın ilk 2 ayında 40 bin kişinin faydalandığını vurgulayan Başkan Aktaş, “7’den 70’e herkesin kullanabileceği nitelikli ortamlarda 83 bin 316 kitap, 16 bin 800 e-kitap ve 1500 oyuncak koleksiyonuyla hizmet veriyoruz” dedi.

Şehir Kütüphanesi çok yakında

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 29 bin kütüphanenin bulunduğuna dikkat çekti. Ortaya çıkan rakamın her 2750 kişiye bir kütüphanenin düştüğü anlamına geldiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Yapılan çalışmalarla kütüphanelerden yararlanma oranımız sürekli artıyor. Bizler de Bursalıların bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlamak için bünyemizdeki kütüphaneleri sürekli geliştiriyoruz. Şu anda Şehir Kütüphanesi tadilatta. Buranın tamamlanması yönünde çalışmalarımızı hızlandırdık. Şehbenderler Konağı Kütüphanesi, Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi, Ali Paşa Oyuncak Kütüphanesi, Hanımlar Lokali Kütüphanesi, Hançerli Medresesi Kütüphanesi ve Gezici Kütüphane, hemşerilerimize hizmet vermeye devam ediyor” diye konuştu.

4 bin aktif üye

Başkan Aktaş, Büyükşehir’e bağlı kütüphanelerde 4 bin kişinin aktif üyelik kaydının bulunduğunu söyledi. Ödünç verilen kitap sayısının 2017 yılı itibariyle 31 bin adet olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “2017 yılı başından bugüne kadar 67 okul ve 33 kuruma, 3194 adet kitap yardımı yaptık. Gemlik Paşa Konağı Kütüphanesi’nin kitap koleksiyonu yüzde 90 oranında tamamlandı. Görükle Gençlik Merkezi Kütüphanesi için koleksiyon seçimi yapıldı ve satın alma talebi oluşturuldu” şeklinde konuştu. Büyükşehir kütüphanelerinde Bursalıları sadece kitapla buluşturmadıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Atölye çalışmaları, masal okumaları, yazar söyleşileri, drama faaliyetleri, gençler için kişisel gelişim seminerleri, yarışmalar, kadınlar için eğitimler, ebeveynler için aile içi eğitim ve çocuk gelişimi eğitimleri gibi etkinliklerle kütüphanelerimizin yaşayan mekanlar olması için gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Aktaş, konuşmasında özellikle çocukların kütüphanelerle buluşturulması konusunda kendisini izleyenlere tavsiyelerde bulundu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Kaymakam Özçakıcı miniklerin ilk gün heyecanına ortak oldu

Covid 19  nedeniyle uzaktan eğitimle başlayan 2020-2021 Eğitim öğretim yılının yüz yüze eğitimi için ilk ders zili bu hafta okul...

Kapat