Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1584 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kuzey Yakadaki kapalı sistem sulama projesinin çizimi başlıyor

28 Aralık 2020 - 11 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Kuzey Yakadaki kapalı sistem sulama projesinin çizimi başlıyor
Kuzey Yakadaki kapalı sistem sulama projesinin çizimi başlıyor

AK Parti ilçe başkanı Gökhan Ulusu, Orhangazi Sulama Birliği Başkanı Cihan Şen ile birlikte DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül’ü ziyaret etti. Ziyarette, proje ihalesi yapılan İznik Gölü Kuzey Yaka Kapalı Sistem sulama projesi ile Sölöz Sulama Havuzu ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ak Parti Orhangazi İlçe başkanı Gökhan Ulusu, başkan yardımcısı İlyas Aygün ve Orhangazi Sulama Birliği Başkanı Cihan Şen ile birlikte Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Yüksel Tazegül’ü makamında ziyaret etti.
KAPALI SİSTEM PROJESİNİN ÇİZİMİ BAŞLIYOR
Ziyarette Orhangazi’de İznik Gölü’nün kuzey yakasında yer alan Ortaköy, Yeniköy, Üreğil, Çakırlı ve Keramet bölgelerindeki tarım alanlarının sulamasını yapacak olan ve ihalesi sonbahar aylarında yapılan Kapalı Sistem Sulama Projesi ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül proje ihalesinin geçtiğimiz aylarda yapıldığını hatırlatarak, ihaleyi alan firma Kapalı Sistem projenin çizim çalışmalarına başlayacak. Bu süreç 2021 yılının sonuna kadar sürecek. Daha sonra ise hazırlanan proje dahilinde Kapalı Sistem Projenin inşaat ihalesi süreci başlayacak.

ÜST KODLAR İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜM
Orhangazi’ye bağlı Keramet, Çakırlı, Üreğil ve Yeniköy bölgesinde üst kodlardaki sulama sorunu için ise alternatif bir çözüm üretilecek. Buna göre belirlenen tarımsal alanlarının geniş olmasından dolayı İznik’te yapılacak olan baraj ile birlikte Orhangazi’deki bu bölgelerin üst kodları için yeni bir hat çekilip üst kodların sulaması bu şekilde yapılacak.

SÖLÖZ’E DEVASA SULAMA HAVUZU
Ziyarette ayrıca Yeni Sölöz yolu girişinde inşasına başlanan yeni sulama havuzu ile ilgili görüş alışverişinde de bulunuldu. DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül, inşaatın sürdüğü bölgede bir sulama havuzu vardı. Bu havuzun yerine mevcuttan 10 kat daha büyüklükte bir havuz inşa ediyoruz. Bu bölgedeki sulama sorununu da büyük oranda çözmüş olacağız dedi.
ULUSU; TARIMSAL ÜRETİM ÖNCELİĞİMİZ
AK Parti ilçe başkanı Gökhan Ulusu, Orhangazi bölgesi sanayinin yanı sıra tarımı ile de öne çıkan bir bölgemiz. Özellikle tarımsal üretim bizim önceliğimiz. Bu konuda sulama sistemlerinden tarımsal üretimdeki çeşitliliğe kadar bir çok hususu önemsiyor ve bu konuda hükümetimizin de desteği ile projeler planlıyoruz dedi. Gökhan Ulusu, İznik gölünün kuzey yakasında yapılacak olan kapalı sistem sulama projesi ile birlikte hem sulamadaki aşırı su tüketiminin önüne geçilmiş olacak hem de daha fazla alan suya kavuşmuş olacak diye sürdürdüğü açıklamasında, bizler Kuzey Yaka için yapılacak projenin daha üst kodlardan geçmesi için DSİ bölge müdürümüzle görüştük. Ancak sulanacak alanların çok geniş olmasından dolayı alternatif bir çözüm üretildi. Buna göre İznik bölgesinde yapılacak bir baraj ile birlikte Orhangazi’deki üst kodlarda da sulama yapılabilecek dedi. Tarım üretiminin Orhangazi’de her geçen yıl arttığına da dikkat çeken Ulusu, başta zeytin üretimi olmak üzere kivi ve bir çok sebze ve meyve üretiminin en öncelikli ihtiyacı sulama. Yeni sulama projesinin kapalı sistem olması ile birlikte su tasarrufu da sağlayarak hem su kaynaklarımızı hem de İznik Gölü’nden su kullanımını mimimuma indirmiş olacağız dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Orhangazi yaşam ve doğa grubundan farkındalık

Orhangazi’de faaliyetlerini sürdüren Orhangazi Yaşam ve Doğa Grubu Orhangazi itfaiyesine Karadeniz Meyvesi olan Karayemiş fidanı hediye etti. Orhangazi İtfaiyesinin bahçesine...

Kapat