Dolar : Alış : 7.9379 / Satış : 7.9522
Euro : Alış : 9.3941 / Satış : 9.4111
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa27°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orhangazi TSO; Sanayicimiz Islah OSB Fırsatını Bu Defa Kaçırmasın!

30 Mayıs 2018 - 196 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi » Orhangazi TSO; Sanayicimiz Islah OSB Fırsatını Bu Defa Kaçırmasın!
Orhangazi TSO; Sanayicimiz Islah OSB Fırsatını Bu Defa Kaçırmasın!

Orhangazi TSO biryandan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan yayınlanan “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile sağlanan Islah Organize Sanayi Bölgesi kurulması fırsatının sanayiciler tarafından kaçırılmaması için hızla hareket ederek, toplantı gerçekleştirdi.

Belirli bir bölgede kümelenmiş halde bulunan sanayi kuruluşlarının yönetmelik kapsamında başvurmaları halinde bölgenin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ye dönüştürülmesi anlamına gelen Islah OSB için bölgemizdeki sanayi kuruluşları toplantıya davet edilerek, TU-ER Planlama firmasından danışman Raşit TUNA tarafından bilgilendirme yapıldı. Toplantıya ilçede bulunan hemen tüm sanayi kuruluşları katılım sağladı.

Fırsat İçin Zamanımız Çok Kısıtlı!

Toplantının açılış konuşmasını yapan Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Erol Hatırlı, “Bugünkü toplantımızın amacı, karşımıza 2. kez gelen Islah OSB mevzuat değişikliğinin değerlendirmesini siz değerli sanayicilerimizle birlikte yapmak.

Islah OSB kısaca belirli bölgede kümelenmiş halde bulunan sanayi kuruluşlarının bir araya gelerek, başvurmaları halinde bölgenin Organize Sanayi Bölgesine dönüştürülmesidir.

Bildiğiniz üzere, Islah OSB ile ilgili ilk yasal düzenleme 2011 yılında çıkmış ve 2012 yılı nisan ayında başvuru süresi dolmuştu. Yine o tarihlerde de Oda olarak yaptığımız çeşitli toplantılarla sizleri bilgilendirmiş ve konuyu artı, eksi yönleriyle sizlere sunmuştuk.

Öncekine göre oldukça kısıtlı bir başvuru süresi tanınan Islah OSB başvuruları için son tarih 1 Temmuz 2018 dir. Yani 1 ay gibi bir zamanımız kaldı. Bu nedenle, alacağımız karar ve yapacağımız işlemlerle ilgili bu süreyi de göz önünde bulundurmamız gerektiğini dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Bölgemiz açısından ve özellikle sanayicilerimizin geleceği açısından son derece önemli bulduğumuz Islah OSB mevzuat değişikliğinin ve getirdiklerinin anlatılacağı toplantımızın, Sanayicilerimiz için verimli olmasını temenni ediyor, ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum” diyerek ikinci fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiği ve çok kısa bir zaman aralığının olması üzerinde durdu.

Islah OSB ile ilgili sunumu gerçekleştirilen Raşit Tuna, çıkan yönetmeliğin kanuni yönlerini, başvuru sürecinin nasıl işleyeceği, şartlarının neler olduğu, Islah OSB nin getireceği avantajları hakkında geniş bilgileri sanayi kuruluşlarının temsilcileriyle paylaştı.

İmar Barışı Yasası Cumhuriyet Tarihinin En Geniş Kapsamlısı!

Sunumunun sonunda ise Islah OSB başvuruları aşamaları esnasında gerekli olacak belgelerin sağlanmasına fayda sağlayacağından dolayı “İmar Barışı” ile ilgili de bilgilendirmeler yapan Tuna, “İmar Barışının” cumhuriyet tarihi içerisinde çıkarılmış olan en geniş ölçekli imar düzenlemesi olacağını, bu fırsattan başta sanayiciler olmak üzere tüm oda üyelerinin yararlanması gerektiğini vurguladı.

Toplantının son bölümünde ise, Islah OSB konusunda hızlı hareket edilebilmesi amacıyla, Orhangazi TSO koordinasyonunda, sanayici üyelerin katılımıyla komisyon oluşturuldu ve başvuruların hızlıca yapılabilmesi için, komisyonca araştırma yapılarak ilgili sanayicilerin bilgilendirmesi için karar alınarak, toplantıya son verildi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Bayramda çalışanlar unutulmadı

Korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Bursa’da da Ramazan Bayramı’nın ilk günü sessiz...

Kapat