Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa17°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1476 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarihi Hamam’da Restorasyon tamamlandı

12 Mart 2018 - 162 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Tarihi Hamam’da Restorasyon tamamlandı
Tarihi Hamam’da Restorasyon tamamlandı

Orhangazi’de yapılış tarihi 1330’lu yıllara dayanan ve Gazi Orhan Bey tarafından inşa edilen, 1920 yılındaki Yunan işgalinde ilçemizde ayakta kalabilen Tarihi Hamamın restorasyonu tamamlandı. Çevre düzenlemesi de yapılan Tarihi Hamam Hanımlar Lokali’ne tahsis edildi. Tarihi Hamam için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle de bir açılış töreni düzenlendi.

Orhangazi’de bulunan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapıldıktan sonra çevre düzenlemesi Orhangazi Belediyesi tarafından tamamlanan Tarihi Orhan Bey Hamamı, Hanımlar Lokali’ne tahsis edildi. Kadınların el emeği ürünlerinin sergilenip satışını yapılacağı ve aynı zamanda kafeterya olarak hizmet verecek olan Tarihi Hamam için açılış töreni düzenlendi. Açılış törenine Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Garnizon Komutanı Per.Ütğm.Furkan Karacan, Jandarma Komutanı Jand.Yzb.Ali Kanber, Ak Parti ilçe başkanı Mustafa Kaya, MHP ilçe başkanı Necati Güneş, Kadın Derneklerinin temsilcileri, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, siyasi partilerin kadın kolları başkanları ile çok sayıda bayan katıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Neşet Çağlayan, Tarihi Hamamın hanımların kullanımına sunulduğunu belirterek, burası hem bir sergi alanı, hem hanımlarımızın el emeği ile hazırladıkları eserlerin sergilenmesi ve satışı hem de kafeterya olarak hizmet verecek. Tüm ilçe halkımıza ve kadınlarımıza hayırlı olsun dedi. Açılış töreni sonrasında yağmur nedeniyle Belediye Nikah Salonu’nda bir de tören düzenlendi. Törende Hanımlar Lokali’nde kadınlar tarafından hazırlanan el emeği Türk Bayrağı motifli tablolar protokol üyelerine takdim edildi.

ORHAN BEY HAMAMININ TARİHÇESİ

1330 yılında Orhan Bey tarafından yaptırılmıştır. 1920’de Yunan İşgalinde ilçemizde ayakta kalabilen hamamlardan biri olan açılışını yaptığımız hamam cami ve külliyesi ile birlikte yapılmış ancak günümüze sadece bu eser gelebilmiştir. Bunun yanı sıra yine ilçemizde iki tarihi hamam olan Gürle Hamamı, Çeltikçi Hamamı ve Ortaköy Hamamı da önemli özelliklere sahip eserler arasındadır. Hamamla birlikte en önemli eser şuan toprak altında halen temelleri olan camiidir. 1993 yılında yapılan Cumhuriyet Alanı düzenlemesinde, caminin tüm temelleri ortaya çıkarılmıştır. Cami, 17. 50 X 22. 50 metre boyutlarında olup üzeri kubbe ile örtülü olduğu saptanmıştır. Yıkılan caminin hemen yanında bulunan tarihi hamam, SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİ İZLERİNİ TASIMAKTADIR. 1975 yıllarına kadar faaliyetini sürdürmekteydi. Bugün tarihsel anıt olarak tescil edilen yapıt, koruma altına alınmıştır. Hamamın içi, içerdiği özellikler bakımından Prof. Dr. Semavi Eyice tarafından tescil edilmiştir. Üç kurnalı olan bu hamamın tamamen Selçuk ve ilk Osmanlı Mimarisi tarzında inşa edildiği uzmanlar tarafından tescil edilmiştir. Halen içinde bulunan iki kurna Orhan Bey dönemine aittir. Hamam kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, kuzey ve güneyindeki sivri kemerlerle ortada kare bir bölüm oluşturulmuş, üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. Bunun dışında kalan hamamın diğer bölümleri de küçük kubbelerle örtülüdür. Hamamın duvarları moloz taştan, kemerleri ve üst örtüsü tuğladan yapılmıştır. Orhangazi merkezinde resmi kayıtlara göre bulunan tek tarihi yapı Hamam bugün restore edilerek açılışı yapılmakta ve temelleri halen toprak altında bulunan Camii Meydan düzenleme çalışmaları ile birlikte başlayacak olan restorasyon çalışmalarıyla tarihi dokusunu koruyarak tekrar ilçeye kazandırılmış oldu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
MHP’li Ramazan Kaşlı: ” Gazeteci milletin vicdanının sesidir”

Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlarken, gazetecilerin milletin vicdanına ses...

Kapat