Dolar : Alış : 8.6646 / Satış : 8.6802
Euro : Alış : 10.3197 / Satış : 10.3383
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1651 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Emlak Danışmanlığı Sınavları Orhangazi TSO‘da yeniden başladı

18 Eylül 2020 - 18 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Emlak Danışmanlığı Sınavları Orhangazi TSO‘da yeniden başladı
Emlak Danışmanlığı Sınavları Orhangazi TSO‘da yeniden başladı

Daha önce gerçekleştirilen emlakçılık sınavları Orhangazi TSO ‘da tekrar açılıyor.

Emlakçılık işiyle uğraşan, işyeri sahibi veya yetkili yöneticisi, sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5), alım satım ve işlemlerden sorumlu personelde yine en az, emlak danışmanı (Seviye 4) Mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerektiği ifade edildi.

Yetki belgesiz çalışan emlakçıların artık işlem yapamayacağını belirten yetkililer, artık emlak işletmelerinin belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmesi için, yetki belgesine sahip olması gerektiğini vurguluyorlar.

Orhangazi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı;  “Daha önce de odamızda Taşınmazların alım satım işleri için gerekli olan mesleki yeterlilik belgeleri alınmasına dair sınavların gerçekleştirilmesi için odamızın hizmet imkânlarını açmış ve bu sayede oldukça fazla sayıda meslek erbabının belge ihtiyacının karşılanmasını sağlamıştık. Son zamanlarda gelen taleplerin yine artması nedeniyle sınav düzenlenmesi için çalışmalar başlattık” dedi.

Bilindiği gibi taşınmaz ticaretine dair düzenleme 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bu karar kapsamında taşınmaz ticaretiyle iştigal eden tacir ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için alması gereken yetki belgesinde süre 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı.

Orhangazi TSO’ya gelen yoğun talepler sonucunda, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 4 ve Seviye 5 sınavı,  Oda ve TOBB MEYBEM işbirliğinde, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlara yönelik düzenlenecektir.

2 EKİM CUMA GÜNÜNE KADAR TALEPLER TOPLANACAK.

Açılacak sınavlar kontenjana göre planlanacağından, sınavlara katılacak kişilerin 2 Ekim 2020 Cuma gününe kadar 0 224 573 81 69 numaralı telefondan odaya ön kayıtlarını yaptırmaları ve ön kayıt belgelerini getirmeleri gerekmektedir. Yeterli kontenjan sağlanması durumunda, sınavlar gerçekleştirilecektir.

Orhangazi TSO eğitim komisyonundan yapılan açıklamada, bu defa sadece Emlak danışmanlığı sınavlarının odada açılacağı bildirildi.

Sınava katılmak isteyenlerin sınav öncesinde Mesleki Yeterlilik Kurumunca (MYK) ilan edilen Emlak Danışmanlığı “Ulusal Yeterlilik” dokümanlarında belirtilen konu başlıklarına göre sınavlara hazırlanmaları gerektiği ifade edilerek, katılımcılara yardımcı olmak amacıyla, odanın web sayfası olan www.orhangazitso.org.tr adresinde, MYK Emlak danışmanlığı ulusal yeterlilik dokümanlarına, çalışma notlarına ve geçmiş dönemlerde çıkmış örnek sorulara yer verildiği belirtilerek, her katılımcının sınavlara hazırlanarak katılmalarının önemine vurgu yapıldı.

TOBB MEYBEM işbirliği ile Odada, teorik ve performans sınavı uygulanarak gerçekleştirileceği belirtildi.

 

BAŞVURULAR ORHANGAZİ TSO’ YA YAPILACAK

Orhangazi TSO ya başvuruda bulunmak için; Odaya gidilerek veya www.orhangazitso.org.tr adresinde bulunan başvuru formu doldurarak 2 adet vesikalık fotoğraf, 1 adet kimlik fotokopisi ve Öğrenim durumunu gösterir diploması fotokopisi veya mezuniyet belgesini (Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı için en az lise düzeyi olmalı) odaya teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde ön başvuruların alınmasının ardından, sınav için yeterli sayıya ulaşılması halinde oda tarafından adaylara ücretlerin yatırılması için bildirimde bulunulacak. Yatırılacak ücretlerin dekontları da yine Odaya teslim edilecek.

Ücretler, Sorumlu emlak danışmanı seviye 5 için 800,00 TL. Emlak danışmanı seviye 4 için 700,00 TL dir. Ayrıca, sınavda başarıla olanlar belge ücreti olarak 150 TL harç ödemesi yapacaklar.

SINAVLAR ORHANGAZİ TSO DA YAPILACAK

Ön başvurularla yeterli sayıya ulaşılması halinde, sınavlar Orhangazi TSO salonlarında gerçekleştirilecek. Oda ile MEYBEM arasında yapılacak çalışma ile sınav tarihleri kesinleştirilerek, Oda personelince katılımcılara sınav tarihi hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

Adaylar bildirilen tarihlerde, yazılı ve uygulamalı olmak üzere 2 aşamada sınava girecekler. Yatırılan ücret karşılığında adayların iki defa sınava girme hakları olacak.

Son başvuru tarihi 2 Ekim 2020 olan sınavlar için katılmak isteyen tüm kesimler başvuruda bulunabilecek, başvuru ile ilgili bilgi almak isteyenler 0 224 573 81 69 numaralı telefondan Odayı arayabilecekler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Koronafobi ile baş etmenin püf noktaları!

Baş döndürücü bir hızla duygu ve düşünce dünyamızın tam ortasına çöreklenen koronavirüs korkusu, kendi kaosu ve bilinmezliği içerisinde kişide kontrol...

Kapat