Dolar : Alış : 8.1383 / Satış : 8.1530
Euro : Alış : 9.6805 / Satış : 9.6979
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa19°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1540 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hatırlı; “Yöresel Ürünler Pazarı esnafımıza zarar veriyor”

01 Şubat 2018 - 82 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Hatırlı; “Yöresel Ürünler Pazarı esnafımıza zarar veriyor”
Hatırlı; “Yöresel Ürünler Pazarı esnafımıza zarar veriyor”

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, yöresel ürünler pazarı ile ilgili yaptığı değerlendirmede bu tür pazarların kayıtlı ilçe esnafına zarar verdiğini belirtti.

Erol Hatırlı ” İlçe esnafımız elde ettikleri tüm gelirlerin karşılığını yine ilçemizin ekonomisine kazandırılmasını sağlarken, esasen stantlarda satılan tüm yöresel ürünleri zaten satmakta olan üyelerimizin ve esnafımızın bu tür satış taktikleriyle yıpratılmasını uygun bulmuyoruz.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizi ve ilçemizi rahatsız eden bu durumu dile getirmek bizlerin görevi ve bu konunun takipçisi olacağız. Odamızda İlçe Belediyemiz, Vergi dairesi, İlçe tarım müdürlüğümüz, Esnaf ve Sanatkarlar odası yönetiminden oluşan kurumlarımızla gerçekleştirdiğimiz mali paydaş toplantılarımızda ve oda meslek komite toplantılarımızda bu tür organizasyonların gerçekleştirilmemesi yönünde kararlar alınmış ve yetkililere de konuyla ilgili bilgiler aktarılmıştı.

Hali hazırda açık bulunan “Yöresel ürünler pazarı” konusunda yaşanan sıkıntıyı ve bu sıkıntının ortadan kaldırılmasıyla ilgili 1. ve 3. Meslek komitelerimize bir çok üyemizden yaşanılan sıkıntılarla ilgili şikayet ve istekler ulaşmıştır. Bunun üzerine ilgili meslek komitelerimiz, sıkıntıların giderilmesi amacıyla, almış oldukları kararı,  imzalı bir dilekçe ile gerekli mercilere iletmişlerdir.

Esnaflarımızın kiradan tutunda birçok kalemde giderleri var, ağır ödeme yükü altında kalan esnaflarımız, SSK- BAĞ-KUR- Vergi, Kira, Elektrik, Su, tabela vergisi, emlak vergisi, oda aidatı gibi birçok kalemde ödeme yaparken, üstüne bir de belirli aralıklarla ilçede bu şekilde gerçekleşen organizasyonlar, ilçe esnafımıza zarar veriyor.

Burada satılan ürünlerin ilçemiz esnaflarında satıldığını biliyor ve kendilerine güvenerek her zaman alışverişimizi ilçe esnafımızdan yapıyoruz. Ancak bu organizasyonlarda” Yöresel” adı altında satılan ürünlerin aslında yöresel olup olmadığını da bilemiyoruz.

İlçede yer alan tüm üye ve esnafımız gerek hijyen kurallarına uymaya çalışırken, gerek kanuni yükümlülüklerini yerine getirmeye azami gayret gösterirken, günümüz koşullarında, satışların yapıldığı bu ortamda halkın alışveriş yapmasına imkan vermek yine ilçe halk sağlığı açısından da düşündürücüdür.

Ticari teamüllerde tabi ki serbestlik olmalı, ancak kazanç şartları üyemiz ve esnafımız lehine eşit şartlara getirilmelidir. İlçemiz esnafının zarar gördüğü böyle bir uygulamanın, en kısa zamanda son bulmasını ve böyle bir organizasyonun tekrarlanmayacağını beklediğimizi ifade etmek istiyor, halkımızın da konuya daha duyarlı olmasını temenni ediyorum. “ dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Çağlayan, Hak sahiplerini dinledi

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Cumhuriyet Alanı’nı Gazi Orhanbey Camiine kadar açacak olan ve yeni modern Cumhuriyet Alanı Projesi ile ilgili...

Kapat