Dolar : Alış : 8.4975 / Satış : 8.5128
Euro : Alış : 10.0862 / Satış : 10.1043
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1762 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İhracat Destekli Rekor Büyüme

11 Aralık 2017 - 116 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel » İhracat Destekli Rekor Büyüme
İhracat Destekli Rekor Büyüme

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 yılı 3. çeyrek büyüme verisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gelen rakamın OECD ve G20’de liderlik koltuğuna oturmamızı sağlayacağını belirten TİM Başkanı, “Büyüme hızımız hem bizim hem de pek çok kurumun tahminlerinin üzerinde geldi. 2017 sadece ihracatta değil ekonominin tamamı için adeta bir atılım yılı oldu. Birbiri ardına elde edilen bu başarılarda hem Hükümetimizin hem sanayicilerin, ihracatçıların yani piyasadaki bütün aktörlerin payı oldukça yüksek“ dedi.

Büyükekşi “Gelen büyüme rakamı, 2011 yılı 3. çeyrekten bu yana ulaştığımız en yüksek, 2000’den beri ulaştığımız 6. çeyrek oldu. Bu başarı, hepimize hayırlı olsun” dedi.

Dünyanın büyüme motoru olan Çin ve Hindistan’ı bu rakamla geride bıraktığımızı kaydeden TİM Başkanı “Yüzde 11,1 büyümenin 3,6 puanı yatırımlardan geldi. Yatırımlardaki bu artış, büyüme trendinin bu çeyrekle sınırlı kalmayacağını, son çeyrekte ve 2018’de de devam edeceğini gösteriyor. Yani Ekonomi Bakanlığımız tarafından verilen yatırım teşviklerinin bu çeyrekte etkilerini daha net bir şekilde görmüş olduk. Diğer taraftan bu yatırımlar da sonraki dönemlerde ihracatımıza olumlu etki yapacak.”

İhracatın büyümeye olan katkısının 3,5 puan olduğunu söyleyen TİM Başkanı; “Bu katkı son 5 yılın en yüksek ihracat katkısı. Yani büyümenin üçte biri ihracattan geldi. Son 15 yılın ise dördüncü en yüksek ihracat katkısını yakaladık. Biz geçen yıl “2017 ihracatta atılım yılımız olacak” dedik. Dediğimizi yaptık. Tüm ihracat ailesi daha fazlasını istiyor” şeklinde konuştu.

Net dış ticaretin büyümeye yüzde 0,3 katkı vermesi konusuna da değinen TİM Başkanı “Bu yılın ilk 9 ayında net dış ticaret büyümeyi pozitif destekledi. Ancak ithalat konusunda özellikle nihai tüketim mallarında ülke olarak daha duyarlı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Yıl genelinde yüzde 7 civarında bir büyüme rakamının geleceği artık net olarak ortaya çıkmış oldu” yorumunu yapan Büyükekşi “İnşallah 2023 hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Gençler Gelecekten Ne Bekliyor Projesi İznik’te başladı

İznik’te başlayan “Gençler Gelecekten Ne Bekliyor” projesi kapsamında gençlerin fikirleri toplanarak bir rapor haline getirilecek. Rapor haline getirilen fikirler içerisinden...

Kapat