...
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa34°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1744 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kurtuluş Kahramanlarına Vefa

24 Ekim 2017 - 87 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Kurtuluş Kahramanlarına Vefa
Kurtuluş Kahramanlarına Vefa

Yıldırım Belediyesi, Bursa’nın kurtuluşu esnasında hayatını kaybeden İstiklal Şehitleri’nin anısını inşa edeceği anıt müzede yaşatacak.

Vatanın güvenliği ve milletin huzuru için gözünü kırpmadan canını veren, sağlığını kaybedenlere vefayı kendine görev edinen Yıldırım Belediyesi, şehitlerin isimlerini ilçeye kazandırdığı eserlerde ölümsüzleştirirken 11 Eylül 1922’de Bursa’nın kurtuluş mücadelesi sırasında şehit düşen 11 askerin anısını inşa edeceği anıt müzede canlandıracak. Karapınar Mahallesi’nde yapılacak meydan ve anıt müze projesi, Bursa’nın 2 yıl 2 ay 2 gün süren Yunan işgalinden kurtuluşunun ve kurtuluş mücadelesinde şehit düşerek ölümsüzleşen 11 vatan evladının anısını yaşatacak. 8 bin 360 metrekare inşaat alanında planlanan meydan ve anıt müze projesinde kurtuluş mücadelesinde şehit düşen 11 askerin anısını yaşatmak için 11 adet yükselen anıt tasarlandı. Sergi alanları, fuaye, kütüphane, çok amaçlı salon ve kapalı otopark bulunacak müze yaşayan bir sosyal alan olarak da hizmet verecek.

‘KURTULUŞ BELLEĞİ CANLI TUTULACAK’

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluş mücadelesi içinde Yıldırım’da vatan savunmasında hayatını kaybeden vatan evlatlarının anısını canlı tutmak adına anıt müze inşa ettiklerini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “1326 tarihinde Türk yurdu olan, Osmanlı Devleti’ne uzun yıllar başkentlik yapan Bursa, 594 yıl sonra işgal edilmiştir. İşgalden 2 yıl 2 ay 2 gün sonra kurtuluş mücadelesi esnasında bugünkü Yıldırım ilçemiz sınırları içerisinde şehit düşen 11 vatan evladının ve diğer tüm şehitlerimizin anısını yaşatmak için Karapınar Mahallemizde anıt müze projesi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda bir savaş müzesi şeklinde tasarlanan proje ile işgalinde meclis kürsüsüne siyah örtü örtülen Bursa’nın kurtuluş savaşı belleğini canlı tutacağız. Anıt müze ve meydan olarak tasarlanan projemizde hem Yıldırım’da vatan savunmasında hayatını kaybeden vatan evlatlarımızın hem de tüm şehitlerimizin anısını canlı tutacağız. Vatanımızın birlik ve beraberliği için canından ve bedeninden fedakarlık yapan kahramanlarımıza olan borcumuzu ödememiz elbette mümkün değil. Onların anısını yaşatmak geride bıraktıkları emanetlerini kendi ailemizden ayrı görmeden destek olmayı vefa borcu olarak görüyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Cumalıkızık

Kapat