Dolar : Alış : 7.8778 / Satış : 7.8920
Euro : Alış : 9.2530 / Satış : 9.2696
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 23 Kategoride 1165 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Marmara Belediyeler Birliği Meclisi yapıldı

30 Nisan 2018 - 70 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » Marmara Belediyeler Birliği Meclisi yapıldı
Marmara Belediyeler Birliği Meclisi yapıldı

Orhangazi  Belediyesinin de üyesi olduğu Marmara Belediyeler Birliği’nin 2018 yılı 1.Olağan meclis toplantısı Antalya’da yapıldı. Birlik Meclis üyesi olan Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve Meclis üyeleri Bekir Aydın ve İlhan Kılıç’da Marmara Belediyeler Birliği’nin meclis toplantısına katıldı.

Marmara Belediyeler Birliği’nin 2018 yılı 1.Olağan Meclis toplantısı Antalya’da yapıldı. Orhangazi  Belediyesi ile birlikte Marmara Bölgesi’nde 200’ün üzerinde Belediyenin üyesi olduğu Marmara Belediyeler Birliği’nin Meclis toplantısına Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ile birlikte Meclis üyeleri Bekir Aydın ve İlhan Kılıç da katıldı.

Faaliyet raporu görüşüldü

MBB’nin 1.Olağan meclis toplantısında faaliyet raporu ile ilgili söz alan birlik Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal MBB’nin faaliyetlerini anlattı. MBB’nin 45 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, “MBB, belediyeler arası dayanışma, eğitim, yurt dışı eğitim gezileri, öğrencilere destek üzerine faaliyetler veriyor. Geçtiğimiz yıllarda da yine belediyecilik adına doktora, mastır yapan öğrencilere destek sağlama çalışmaları yapmıştır” diye konuştu.

MBB’nin asıl kuruluş amacı olan “Marmara Denizi’nin kirliliğini önleme adına çalışmalar yapmanın” 43 yıl içerisinde geride kaldığını vurgulayan Başkan Uysal, “MBB’nin yola çıkış amacı buydu. Gelin yola çıkma sebebimiz ‘deniz kirliliği’ni birinci gündem maddemiz haline getirelim, önceliğimiz bu olsun” dedi.

-Denetimleri Sıklaştırmalıyız-
İstanbul’da denize dökülen suların İSKİ ile yapılan çalışmalar sonucunda yüzde 99’unun temiz olduğunun bilgisini veren Başkan Uysal şöyle devam etti: “Ancak tek başımıza yapmamız işe yaramıyor. Kartal, Maltepe’de denize arıtılmış su vermek bir şey ifade etmiyor. Karşıda Yalova’dan ilçe ve belde belediyelerinin arıtması yapılmadıysa, bizim yaptıklarımız çok fazla anlam ifade etmiyor. Amaç o denizin kurtulmasıysa, bir yakadaki kirliliğin önlenmesi işi çözmüyor, iki tarafı birlikte düşünmemiz gerekiyor. Ben göreve geldikten bir hafta kadar sonra Kocaeli Belediye Başkanı beni arayarak, “Başkanım gemi trafiği sebebiyle ciddi bir kirlilik vardı. Ben bir uçak kiraladım. Gemilerin denize kirli sularını bırakmaması için kontrolü sıkı bir şekilde yapmaya başladım. Sonucunda Darıca’da mavi bayraklı plaj açtım” demişti. Bizlerin de sanayi tesislerinin dereye akıtılan atıklarını takip etmemiz gerekiyor. Bursa Belediyesi’nin elinde 2-3 tane uçak var. Bu uçakları alalım bütün Marmara Denizi’ni birlikte denetleyelim. İstanbul, Bursa, Kocaeli 3 belediye şu anda Marmara Denizi’ne kirli su akıtan gemileri bu uçaklarla kontrol ediyor. Uçuş saatlerini arttırıp caydırıcı yaptırımlara tabi tutmak, denetimi artırmak gerekiyor. Marmara Denizi’nde Tekirdağ tarafı kirlendiyse Balıkesir, ‘Ben Balıkesir’i kurtardım‘ diyemez. Balıkesir kirlenince Tekirdağ, ‘Ben Tekirdağ’ı kurtardım’ diyemez.”

-İşi Doğru Zemine Oturtmalıyız-
Dünya belediyeciliğinde yapılan çalışmaları araştırmanın önemine değinen Başkan Uysal, Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaşadığı bir tecrübeyi şu ifadelerle anlattı: “Yurtdışında belediye hizmetleri yapan firmalar her gün kapınıza gelir. Her gelene fırsat vermek yerine, ben Başakşehir Belediye Başkanıyken bir ekip kurdum. 5 kişi 3 günde 8 ülke gezip yer altı çöp konteynerleri ile ilgili çalışma yaptılar. Giden ekip her ülkenin artısı ve eksisini aldı ve bir çalışma yaptı. Şartlarımıza en uygun sistemi belirledi. Bize en az 15.500 Euro’ya teklif geliyordu. Biz 10.500 Euro’ya mal ettik. Üstelik bize en uygun halini. Tek yaptığımız ne ? Dünyadaki çalışmaları araştırmak. Biz MBB olarak yurtdışı gezilerinde bunu yapmalı, işi doğru zemine oturtmalıyız.”

-Ayamama Deresi Islahı’nda Seol Örneği-
Şuanda bütün belediyelerin ortak problemlerinden birinin de dere ıslahları olduğunu kaydeden Başkan Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul’da Ayamama Deresinin ıslah edilmiş halini görmüşsünüzdür. İSKİ yetkililerine dedim ki, “Orada ciddi sorunlar yaşandı. Dere ıslah edilmeli. Deniş bir havza bırakılmalı.” Araştırdık Seul’da merkezde bir dere ıslahı yapılmış. Biz bunu neden yapamayalım dedik. O derenin etrafı yürüyüş yolu, spor alanı yapılabilir. Şimdi İSKİ ile bunu çalışıyoruz. Vatandaşın kullanabildiği bir alan haline gelsin istiyoruz. Biz orayı neden beton yığını olarak tutalım? Biz orayı daha düzenli yapalım, insanların faydalanmasını sağlayalım. Maliyetleri çok yüksek değil bunların.”

VEFA SALMAN, BAŞKAN UYSAL’A TEŞEKKÜR ETTİ
Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman yaptığı konuşmada, Başkan Mevlüt Uysal’a Marmara Denizi’ne gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederek şöyle devam etti: “Sayın Başkan Mevlüt Uysal göreve geldiğinde ilk yaptığımız görüşmede ısrarla Marmara Denizi’nin kirliliğini dile getirmişti. Marmara Denizi, Türkiye’nin en güzel denizidir. Balık çeşidinin bir zamanlar en fazla olduğu denizdi. Daha sonraları giderek kirlendi. Başkan Uysal’ın da Marmara Denizi ile ilgili olan hassasiyetine de yürekten katılıyorum. Yalovalı olarak karşı kıyıdan verebileceğim destek ne varsa vermeye hazırım, elimi taşın altına sokmak zorunda olduğumu biliyorum. Marmara Denizi’nin etrafındaki hepimizin buna sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. “

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından birlik üyelerine sunulan “MBB 2017 Faaliyet Raporu” oy birliği ile kabul edildi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

TEKNODIUM
Devamını oku:
Merhum başkan Turgut Ünlü dualarla anıldı

Orhangazi’de eski belediye başkanlarından merhum M. Turgut Ünlü mezarı başında düzenlenen programla dualarla anıldı. 1984 ile 2004 yılları arasında 4...

Kapat